Како за 5 секунди да проверите дали месото е свежо и квалитетно

Ако не сте сигурни дали месото што сте го купиле е свежо, еве неколку проверени совети со кои ќе избегнете евентуални грешки при бирање месо.

„Иако многу луѓе мислат дека маснотијата не е здрава, таа на месото му дава арома. Квалитетното месо би требало да има бели ленти“, објаснува Елизабет Розик од Земјоделскиот центар во Германија.

Таа додава дека кога купувате спакувано месо треба да внимавате во него да нема вода. „Ако месото стои во крвава вода, тоа значи дека е старо“, нагласува Розик.

Во зависност од видот на месото, секое има идеална боја. Телешкото треба да биде светло, но не бело, а истото важи и за месото на живината. Говедското треба да биде црвено, но не премногу темно. Доброто свинско е бледорозево. Сивкастите нијанси треба да ги избегнувате.

Розик открила и наједноставен начин за да проверите дали спакуваното месо е уште свежо. Кога ќе го притиснете со прст, мора брзо да се врати во првобитната состојба и во него не треба да остане никакво вдлабнување.

Слични објави

Кое е значењето на денешниот празник Цветници според православието?

Igor

Пудинг торта со ролери (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Брза и фантастична посна пита со праз и компир

Igor

Нов летен тренд: Различно обоени нокти! (ФОТО)

Igor

МАЛИ ЖЕНСКИ ТАЈНИ: Овие нешта скоро секоја девојка ги премолчува пред новото момче

Igor

Рамстор Мол ве наградува – во Новата година со нов Ford EcoSport

Igor

Остави Коментар

седумнаесет + 17 =

Слични објави

Активниот јаглен – универзален детоксин

Igor

Наизглед неспоиво: Сите трендсетерки полудеа по овој интересен аутфит! (ФОТО)

Igor

Како да ги исушите лакираните нокти за само 1 минута?

Igor

Како до помалку расправии во бракот?

Igor

Теретаната, најдобар сојузник во борбата против депресијата

Igor

Без хемикалии: Супер трик со чија помош вашата рерна ќе блеска (ВИДЕО)

Igor