КАКО ОД СЛАТКАРНИЦА: Чоколаден колач со три состојки

Состојки:

4 јајца
300 гр чоколадо
Овошје по избор

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 170 степени.
На пареа стопете 200 гр чоколадо. Одвојте ги белките од жолчките. Со миксер изматете ги белките да формираат цврста пена.
Во растопеното чоколадо ставете ги жолчките, една по една и матете со жица. Потоа наизменично додавајте ги белките и мешајте.
Смесата ставете ја во подмачкан плех или плех обложен со хартија за печење.
Печете околу 30 минути.
Кога колачот малку ќе се олади, прелејте го со останатите 100 гр растопено чоколадо, а одозгора наредете овошје по избор.

Слични објави

Многу би сакале да се на негово место: Ова е момчето кое ги слика најубавите девојки во Македонија (ФОТО)

Igor

Како да препознаете чист природен мед?

Igor

Похован леб со бадеми е вистинско уживање!

Слободен Печат

Како да ги смирите вознемирените деца во изолација или карантин?

Еспресо

Домаќинките советуваат: Неколку трикови за беспрекорно чисти и бели алишта

Еспресо

Задолжителен накит за оваа сезона (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

единаесет + 8 =

Слични објави

ОВАА ЖЕНА Е ПОДГОТВЕНА НА СЕ: Прво ги покажа градите, а сега отиде чекор подалеку (ФОТО)

Igor

Компири со колбаси и сланина

Igor

Како да ги исушите лакираните нокти за само 1 минута?

Igor

Моден хит: Ева Лонгорија во жолто одело кое секоја дама треба да го има! (ФОТО)

Igor

Природен напиток: Едноставен трик за рамен стомак

Слободен печат

Екатерина е најубавата баба во Европа: Русинката слободното време го минува во теретана и вози велосипед (ФОТО)

Еспресо