Грчка пита – Медитеранско задоволство кое топло ви препорачуваме да го пробате!

Вкусот на путерот, спанаќот и сирењето ја праваат оваа медитеранска солена пита незаборавна. Ваквото јадење може да го консумирате како предјадење или за вечера со чаша јогурт.

Потребни состојки:

• 8 кори за пита
• 250 гр. спанаќ
• 2 јајца
• 2 лажици масло
• 60 гр. стопен путер
• 100 гр. рикота (или друго сирење по избор)
• мускатно оревче
• едно чешне лук
• сол
• бибер

Подготовка:

Исчистете го спанаќот и добро измијте го. Ставете го во зовриена вода да омекне пет минути, а потоа исцедете го и ситно исецкајте го. Изматете ги јајцата, издробете го сирењето и помешајте го со спанаќот. Посолете, наросете бибер, додадете рендано мускатно оревче и истолчен лук, а потоа добро промешајте.

Загрејте ја рерната на 180 Целзиусови степени. Тавата за печење премачкајте ја со масло и обложете ја со хартија за печење, а потоа ставете една кора. Лесно попрскајте ја со растопениот путер и врз неа ставете друга кора. Премачкајте ја втората кора со путер и ставете малку фил. Прекријте со нова кора, а потоа премачкајте со путер и се така додека не го потрошите целиот фил и кори.

Последната кора премачкајте ја со изматена жолчка и печете околу 25 минути, додека питата не добие златножолта боја.

Пријатен апетит!

Слични објави

Најлесниот ЛЕТЕН КОЛАЧ што не се пече (РЕЦЕПТ)

Igor

Им успева на сите: Рецепт за македонски ајвар, стар со децении

Igor

Луна Џогани со длабокото деколте ги стави градите во прв план! (ФОТО)

Еспресо

Домашен сок од јагоди БЕЗ КОНЗЕРВАНСИ, одличен за лето (РЕЦЕПТ)

Igor

Вкусни и крцкави: Моцарела стапчиња

Igor

Поховани шницли од рерна: Месо меко како путер! (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

дваесет − 6 =

Слични објави

Ви останале вишок сварени тестенини? Еве како да ги искористите…(ВИДЕО)

Igor

Макарони со спанаќ и сусам

Igor

Полнет модар патлиџан на турски начин (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Летна безалкохолна сангрија (РЕЦЕПТ)

Igor

Се огласи скопјанката Менче, откако ѕвездата на Интер донираше 3.000 евра за нејзината операција! (ФОТО)

Васко Спасоски

Го имаме рецептот: Вака се подготвуваат познатите сараевски ќебапи!

Васко Спасоски