Гордана прави ЏЕМ ОД ПАТЛИЏАН: Вели дека после него ќе заборавите на ЧОКОЛАДО

Гордана Лишиќ од Топола, Србија, е земјоделка која сака да готви на својот шпорет на дрва. Таа е сладокусец и сака да испробува разни работи и да прави нови рецепти.

Еве некои од нејзините оригинални рецепти.

Џем од патлиџан со суво грозје

Состојки:
6 кг патлиџани
3 кг шеќер
6 кесички ванила
200 гр суво грозје

Подготовка:
Измиените домати сомелете ги на машина која ги одделува лушпите и семките. Добиениот густ сок ставете го во тенџење и варете го со шеќерот околу 30 минути, додека не испари водата. Додајте ванила и суво грозје, уште малку варете и откако ќе се олади ставете ги во тегли.

Задолжително пробајте палачинки со овој џем. Толку се вкусни што ќе заборавете на вообичаените намази.

Ќуфте во сос од патлиџани

Состојки:
За ќофтето:
500 гр мелено месо
1 јајце
1 главица кромид
1 чешне лук
2 лажици презли,
1 лажица сув зачин
1 лажица масло
сол, бибер, малку слатка павлака

За сос:
500 мл сок од домат,
3 чаши вода,
50 мл масло,
3 лажици брашно,
1 лажица шеќер,
сол

Подготовка:
Измешајте ги сите состојки и оставете ги да отстојат половина час во фрижидер. Со навлажнети дланки правете помали ќофтиња и кратко пропржете ги на малку загреано масло. За сосот пропржете брашно на зејтин, додајте сос од патлиџан, измешајте и поедно по едно ќофте. Полека долевајте вода. Зачинете, а кога ќе проврие намалете ја температурата и варете на тивок оган околу 40 минути.

Слични објави

Јадете барем една порција салата дневно: Здравите навики се многу важни!

Еспресо

ИТАЛИЈАНСКИ БРУСКЕТИ: Сите потребни состојки веќе ги имате дома (РЕЦЕПТ)

Igor

Џеј Ло не е единствена: Ова се десетте најубави латино диви на сите времиња

Еспресо

Вратете ја енергијата со новите Фини – Мини супи и освојте iPhone11

Igor

Без хемикалии: Супер трик со чија помош вашата рерна ќе блеска (ВИДЕО)

Igor

Британка стана првата личност на светот излечена од смртоносна инфекција преку ГМО вирус

Igor

Остави Коментар

седумнаесет − 15 =

Слични објави

Грешки што најчесто доведуваат до прејадување

Еспресо

Како најлесно да ја исчистите вашата микробранова со помош на лимон?

Igor

Жирито во шок: Топ 10 најдобри аудиции во светот (ВИДЕО)

Igor

Мини уштипци со кисело млеко: Највкусното тесто без јајца и прашок за печиво (РЕЦЕПТ)

Igor

Минималистичка едноставност: Бела боја за романтичен и женствен изглед

Igor

Самохрана мајка му испратила порака на Ештон Качер, а неговиот потег ги шокирал сите (ФОТО)

Igor