Екстра лесен и брз појадок кој ги „пржи“ калориите!

Започнете го денот со вкусен оброк кој изобилува со омега 3 масни киселини.

За овој појадок ќе ви биде потребен и тушт. Тушт е горчлива и солена билка која често се користи во медитеранската и индиската кујна. Половина шолја тушт содржи повеќе од 1.000 IUs витамин А, што ja прави најевтината здрава храна на светот. Од друга страна, јајцата, збогатени со омега 3 масни киселини се преполни со протеини, витамини, антиоксиданти и други нутриенти кои согоруваат калории.

Состојки:

– Маслиново масло

– ½ кромид со средна големина (сецкан)

– 2 шолји тушт (без стеблото)

– 1 пиперка халапењо или серани (сецкања)

– 4 омега 3 јајца

– 4 пченкарни тортиљи

– сол

Подготовка:

Ставете маслиново масло во тавче и додадете го кромидот, па динстајте го. Додадете тушт и пиперка, па динстајте околу две минути.

Додадете ги јајцата, па лесно мешајте ги со останатите состојки. Кога јајцата се речиси готови, загрејте ги тортиљите во сува тава.

Посолете ги јајцата и ставете ги врз тортиљите, можете да ги прелиете со вашиот омилен сос.

Слични објави

Вознемирувачка снимка од убиството на глумицата: Потегнала лажен пиштол на полицијата, веднаш ја застрелале! (ВИДЕО)

Еспресо

Која била Мулан? Легенда за кинеската воинка, спретна со мечот, а нежна како магнолија

Еспресо

„Rolling stones“ го претставија изданието „Dirty work“, „Забрањено пушење“ објави концертен албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо

Дневен хороскоп за 10 мај, недела – Погледнете што ве очекува денес…

Еспресо

Актерот Идрис Елба кој е заразен со коронавирус, се огласи од изолација! (ВИДЕО)

Еспресо

Ова езеро е прогласено за најубаво во светот (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

дванаесет + 5 =

Слични објави

Не им останува ништо освен песна: Италијанците во карантин на балкони пеат за љубовта, солидарноста и пријателството (ВИДЕО)

Еспресо

Таа е кул мајка која обожава да танцува: Џесика Алба ја освои Тик-Ток платформата и ги воодушеви фановите (ВИДЕО)

Еспресо

„Медена земја“ во „Еден на Еден“: Жителите на Бекирлија нè маваа со камења, не ни даваа да пиеме од нивната чешма! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Легна на кревет и направи провокативна поза: Маја Беровиќ со „искинати“ панталони на задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Интервју со Катарина Ивановска: Не делувам наивно за некој да си дозволи да ми понуди непристоен предлог

Кристина Апостолова

Кевин од „Сам дома“ после 30 години проговори за неговиот однос со Мајкл Џексон!

Еспресо