Едни сосема невообичаени палачинки (РЕЦЕПТ)

Ова е вистинскиот рецепт за оние кои повеќе сакаат солени отколку слатки палачинки.

За подготовката на ова вкусно јадење потребно ви е:

– 6 готови палачинки

– 1 главица кромид

– половина килограм свежа зелка

– 200 грама мелено месо

– масло

– сол и бибер

– 2 јајца

– 200 милилитри јогурт

– 200 грама кисела павлака

– малку кашкавал

Подготовка:

На масло пропржете го сецканиот кромид, па додадете го меленото месо. Пржете го некое време, па додадете ја зелката и динстајте ја. Додадете сол и бибер.

Во палачинката ставете две лажици од филот, завиткајте ги краевите и завиткатајте ја целата палачинка.

Во подмачкан плех редете ги така сите подготвени палачинки. Изматете ги јајцата, додадете го јогуртот и павлаката, добро измешајте и прелијте ги палачинките.

Одозгора изрендајте малку кашкавал, па печете во рерна на 220 степени околу 20 минути.

Слични објави

Салатата со овие три главни состојки е вистински оброк за секого (РЕЦЕПТ)

Igor

6 најдобри стајлинзи: Носете кожни пантолони како трендсетерките! (ФОТО)

Igor

Само две состојки ги сочинуваат НАЈЗДРАВИТЕ БОМБИЦИ НА СВЕТОТ: Рецепт за ГРЧКИ ПОЈАДОК стар преку 6000 ГОДИНИ!

Igor

Кристина Димитријевска, актуелна Мис Балкан: Колку си убав однатре, двојно си поубав однадвор

Еспресо

Поранешната љубовница на Хуан Карлос – 65 милиони долари беа великодушен подарок од кралот

Еспресо

Како да направите совршено тесто за домашни мекици (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

18 + 8 =

Слични објави

Кит Харингтон уште НЕ ЈА ГЛЕДАЛ последната сезона од „Игра на престолите“

Igor

Секоја жена од стил треба да знае: Вака се носат белите пантолони! (ФОТО)

Igor

Прва магнетна резонанца која покажува каква магија се случува во мозокот додека мајката го бакнува бебето

Еспресо

Среќно семејство – Како да ја одржите среќата во вашиот дом?

Igor

Евтин и едноставен трик со кој вашите алуминиумски садови повторно ќе светат

Еспресо

Идеја за вечера: Шпагети од рерна

Igor