Домашен путер

Состојки:

1/2 чаша за кафе, млеко или вода
1 чаша масло за јадење
1 жолчка
малку сол
лимон

Подготовка:

Пред да почнете со подготовката на путерот имајте при рака, миксер, две чинии со различна големина за да можете да ги ставите една во друга и мраз.

Во поголемата чинија истолчете го мразот и додајте малку вода за на тој начин да се одржува температурата околу 0 степени Целзиусови. Помалата чинија ставете ја во мразот и почнете со подготовката на домашниот путер.

Загрејте ги водата и маслото на околу 40 степени. Потоа тргнете ги од оган и истурете ги во чинијата во која веќе се наоѓа мразот. Веднаш ставете ја жолчката и со миксер мешајте ја на најмалата брзина. Потоа постепено додавајте ја млаката вода или пак млекото и повторно убаво изматете ја смесата, но сега со најголема брзина на миксерот. На крај, додајте сок од еден исцеден лимон и повторно убаво промешајте. Во вашиот домашен путер можете да додадете зачини по желба.

Вака подготвениот путер, префрлете го во соодветен сад и чувајте го во фрижидер. Затоа што во него има свежа жолчка, препорачливо е да го изедете во рок од два до три дена.

Слични објави

Во домот на Андрија Милошевиќ е ЕКСТРА ЗАБАВНО, ова е неговиот совет против досадата во домот (ВИДЕО)

Еспресо

Цеца го објави првите фотографии од внукот Жељко: Среќна крштевка ангелу мој! (ФОТО)

Еспресо

Брзо и лесно отстранете ги непријатните мириси од фрижидерот

Еспресо

Вилијамс: Јапонците се хранат најздраво, а Италијанците најлошо

Igor

Мармалад од модри сливи со ванила, цимет и рум (РЕЦЕПТ)

Igor

Хју Грант го поддржува принцот Хари: Медиумите ја убија мајка му, а сега му ја распнуваат жената

Еспресо

Остави Коментар

седумнаесет − 1 =

Слични објави

Ќе ви се заврти во глава: Наум Петрески му откри на Жаре колку земал бакшиш за една вечер (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Легна на кревет и направи провокативна поза: Маја Беровиќ со „искинати“ панталони на задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Погледнете кои 3 хороскопски знаци е најтешко да ги љубите

Еспресо

Како да се намали желбата за јадење благо

Еспресо

Торта која ги буди сите сетила: Раскошен десерт со јагоди во кој секој ќе ужива!

Igor

Вкусна домашна бајадера (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Еспресо