Чоколадни мафини

Состојки:

300 грама млечно чоколадо
250 грама путер
200 грама шеќер
100 грама брашно
6 јајца
1 ванилин шеќер

Подготовка:

Во сад ставете го омекнатиот путер што подолго време бил на собна температура. Во путерот додајте го шеќерот и почнете да ги мешате овие состојки со рака. Во садот додавајте ги јајцата едно по едно и постојано месете. Потоа додајте ги брашното, ванилиниот шеќер и растопеното чоколадо. Со дрвена лажица убаво измешајте ја смесата и префрлете ја во калап за мафини. Мафините печете ги во претходно загреана рерна на температура од 200 степени околу 15 минути.

Слични објави

СПЕЦИЈАЛИТЕТ ОД ВРАЊЕ: Традиционална пита со три задолжителни состојки (РЕЦЕПТ)

Igor

Направете ги набрзина: Посни полнети бомбици со кокос

Igor

Намирници кои имаат смирувачко дејство

Igor

Брза и неодолива палачинка со шунка и кашкавал (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Префинета чоколадна мус торта

Igor

Иако е здраво, некогаш НЕ ТРЕБА да користите маслиново масло

Igor

Остави Коментар

2 × оне =

Слични објави

Одличен предлог за денешниот ручек: Пикантни крцкави крилца од рерна (РЕЦЕПТ)

Igor

Пченкарна проја со кисели краставички (РЕЦЕПТ)

Igor

Едноставна техника за фарбање која дава магичен резултат – Пегави шарени јајца (ВИДЕО)

Еспресо

Направете сами ЧАЈ ЗА СЛАБЕЕЊЕ

Igor

Бабин колач

Еспресо

Посна погача за Бадник

Слободен Печат