Чоколаден колач со цели круши

Состојки:

150 грама путер
100 грама шеќер
200 грама чоколадо во чиј состав има 70 отсто какао
1 лажица ракија
5 јајца
200 грама мелени лешници
4 излупени круши

Подготовка:

Пред да почнете со подготовка на овој десерт, вклучете ја рерната да се загрева на температура од 180 степени. Тавата во која планирате да ја печете тортата, премачкајте ја со маргарин по целата нејзина површина.

Откако ќе ги направите овие подготовки, почнете со подготовката на десертот.

Чоколадото и путерот стопете ги на пареа. За да го направите тоа, во подлабоко тенџере на оган ставите поголемо количество вода, а врз него друго помало тенџере, во кое ќе ги ставите путерот и чоколадото.

Со затоплувањето на водата, состојките полека ќе почнат да се топат. Откако комплетно ќе се соединат, додајте ја и ракијата. Промешајте убаво и тргнете ја вака подготвената смеса и почекајте да се излади.

За тоа време, во подлабок сад убаво изматете ги јајцата. Кога од нив ќе се формира цврста пена, во садот додајте ја претходно подготвената смеса од чоколадо, ракија и шеќер.

Убаво со миксер изедначете ја смесата. На крај додајте ги мелените лешници и повторно убаво измешајте.

Добиената смеса ставете ја во тавата за печење, а во неа наредете ги крушите.
Печете околу 30 минути.

Слични објави

Дуа Липа со момчето „избега“ на Карибите, погледнете како си поминуваат! (ФОТО)

Сезона на карфиол: Направете си превкусна чорба

Igor

Калинката, симбол на плодност

Igor

НАЈЛЕСЕН РЕЦЕПТ за бела пита од макарони

Igor

Џеј Ло не е единствена: Ова се десетте најубави латино диви на сите времиња

Еспресо

Зошто пациентите инфицирани со ковид-19 не чувствуваат мирис? Што е аносмија?

Еспресо

Остави Коментар

деветнаесет − седумнаесет =

Слични објави

Дали треба да се јаде димено месо и риба?

Igor

Салатата со овие три главни состојки е вистински оброк за секого (РЕЦЕПТ)

Igor

Неделен ручек за целото семејство – Сочно пилешко на француски начин (РЕЦЕПТ)

Igor

Американски палачинки за вашиот викенд-десерт (РЕЦЕПТ)

Igor

Брз и лесен колач со чоко-лешник крем и кокос (РЕЦЕПТ)

Igor

Здрави протеински појадоци со јајца од рерна

Igor