Брзи чоколадни колачиња

Состојки:

200 грама бело чоколадо за готвење
200 грама бел крем
200 грама темно чоколадо за готвење
200 грама темен крем
500 грама сечкани ореви, бадеми и лешници
200 грама маргарин
масло за јадење

Подготовка:

За да го подготвите овој лесен десерт, потребни ќе ви бидат неколку силиконски калапчиња по ваш избор, кои ќе ги подмачкате убаво со масло за јадење, за на тој начин полесно да ги вадите колачињата.

Во два различни сада, одделно на пареа се топат двете смеси. Во едното тенџере на пареа ставете ги белото чоколадо, белиот крем и половината од потребното количество маргарин. Во второто тенџере ставете ги темното чоколадо и темниот крем, како и преостанатиот дел од маргаринот.
Мешајте неколку минути за сите состојки убаво да се соединат и да се стопат.

Потоа и двете тенџериња тргнете ги од пареата.

Во нив, еднакво додајте од претходно сечканите ореви, лешници и бадеми. Убаво измешајте. На крај, во секој калап додајте по малку од двете смеси, без притоа да ги мешате. На овој начин ќе добиете уникатни колачиња.

Откако ќе ги подготвите, ставете ги во фрижидер околу еден час за убаво да се стегнат.

Слични објави

Бекамови се подготвуваат за луксузна свадба, а Викторија изненади со новата фотографија (ФОТО)

Еспресо

Прсти да излижеш: Полнети печени компири со фил од пица

Igor

Филмови кои не треба да ги пропуштите: Ова се најдобрите драми на Нетфликс (ВИДЕО)

Еспресо

Направете нешто вкусно за целото семејство – Портокал колачиња

Еспресо

Скандалозниот развод на Џони Деп и Амбер Хард поприма нови размери: Се спомува Илон Маск и секс во тројка

Еспресо

Превкусен леден чоколаден десерт (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

17 − 15 =

Слични објави

Каде на одмор по пандемијата? Селскиот туризам им годи на сите, а на децата со астма пониска планина

Еспресо

Сите ја сакаат новата фризура на Моника Белучи: Познатата актерка сега изгледа 10 години помлада! (ФОТО)

Васко Спасоски

Хороскоп за 16 јуни: Воздржете се од импулсивните реакции

Еспресо

Нема повеќе да се мачите да го исчистите лукот – Ви нудиме генијален трик (ВИДЕО)

Igor

Вкусен ручек со богат вкус – Тестенини со зеленчук и павлака

Igor

СИТЕ ГИ ЧУВААТ ЈАЈЦАТА НА ВРАТАТА ОД ФРИЖИДЕРОТ, а не се свесни каква грешка прават„ Еве зошто тоа е најлошото место!

Igor