Брз оброк за љубителите на пицата: Пица салата – неодоливо вкусна (РЕЦЕПТ)

Љубителите на пицата ќе бидат воодушевени од овој превкусен поинаков начин на уживање во нивното омилено јадење.

Пица салатата се подготвува лесно и брзо, вкусна е, а може да се послужи како ручек, вечера, мезе за со пријателите и сл.

Предноста е што се служи ладна, па може да ја подготвите еден ден пред да ги дочекате гостите.

Потребно ви е:

300g макарони
1 зелена пиперка
1 црвена пиперка
10тина чери домати
10тина црни маслинки
200g свежи или маринирани шампињони
200g шунка или салама по желба
200g кашкавал или пармезан
200ml пица кечап
Зачини по желба

Подготовка:

Макароните сварете ги и добро и исцедете ги.

Сите останати состојки, освен кашкавалот и кечапот, исечкајте ги на коцки и зачинете ги доколку сакате. Ставете ги во еден длабок пластичен сад, а потоа додајте ги и макароните.

Салатата ставете ја во фрижидер да се олади, па пред послужување додајте го кечапот и ренданиот кашкавал.

Уживајте, пријатно јадење!

Слични објави

Од шеќерот сте грди, стари и дебели! Еве колку дена треба за да се исчисти организмот

Igor

Мини уштипци со кисело млеко: Највкусното тесто без јајца и прашок за печиво (РЕЦЕПТ)

Igor

Повеќе ќе се смеете, но и повеќе ќе плачете: Прекрасни работи што ви се случуваат кога имате деца

Еспресо

Домашна пита со спанаќ РЕЦЕПТ

Igor

Ова никој не го очекуваше: Собрани 300 000 долари за детето кое сакаше да се убие поради малтретирање во училиште

Васко Спасоски

Како најлесно да ја исчистите вашата микробранова со помош на лимон?

Igor

Остави Коментар

седумнаесет − седумнаесет =

Слични објави

Нова вкусна идеја за ова попладне – Направете го овој шарен колач (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Домашен трик кој ќе ви ги избрише темните кругови околу очите за само 15 минути (РЕЦЕПТ)

Igor

Дамите во црвено СЕКОГАШ ПРИВЛЕКУВААТ ВНИМАНИЕ – а еве и зошто е тоа така

Igor

На девојчето за крај на хемотерапијата му направиле прослава од автомобил: Ме преплавија емоции!

Еспресо

Вака го правеле и пред 50 години! Рецепт за кремаст и сочен сутлиаш!

Igor

Нов летен тренд: Различно обоени нокти! (ФОТО)

Igor