Брз колач со кајсии

Состојки:
кајсии
4 јајца
150 гр мелени бадеми
100 гр остро брашно
100 гр путер
100 гр шеќер
2 мали лажички прашок за пециво
малку презли за посипување на плехот

Подготовка:
Измијте ги кајсиите, извадете ги семките и исечете ги на помали парчиња. Плехот за печење намачкајте го со маргарин и посипете го со презла.

Маргаринот истопете го на тивок оган. Во сад помешајте ги брашното, прашокот за пециво и бадемите. Во друг сад пет минути матете ги јајцата со шеќерот.

Разладениот маргарин полека додавајте го во смесата со јајца и шеќер, а потоа постепено додајте ги брашното, бадемите и прашакот за пециво.

Ставете ја смесата во плехот и одозгора распоредете ги кајсиите.
Ставете го колачот во рерна загреана на 180 степени и печете околу 30 минути.

Слични објави

Наши миленици: МАЦА ЛУКАС

Еспресо

Јадење богато со вкусови: Полнети тиквици како идеална комбинација за СЕМЕЈНИОТ РУЧЕК (РЕЦЕПТ)

Igor

10 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ за подобрување на вашето здравје! (ВИДЕО)

Igor

Рекордерка по број на пластични операции: Има 60 години, повеќе од 47 пати „легнала под нож“

Еспресо

Оваа намирница треба често да ја користите во исхраната (ВИДЕО)

Igor

Пенест чоколаден колач кој не се пече (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

осум − 8 =

Слични објави

Оригинален пица бурек (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

„Анонимуси“ тврдат дека принцезата Дaјана е убиена поради мрачни тајни на кралското семејство

Теодора Циклевска

Необичната ЉУБОВНА ПРИКАЗНА на Цеца Ражнатовиќ: „Јас него го викав Буцко, а тој мене Цецко“

Igor

Експертите откриваат дали треба да го миеме месото или не и каде грешиме кога го одмрзнуваме

Igor

СТЕ СЕ ЗАПРАШАЛЕ ЛИ НЕКОГАШ: Од каде доаѓа името на шопската салата?

Igor

14 детали кои го одвојуваат шик изгледот од вулгарниот: Секоја жена треба да го знае ова! (ФОТО)

Igor