5 продукти кои НИКАКО не смеете да ги ставате во микробранова: Јајцето може да ви ЕКСПЛОДИРА, од оризот да добиете ТРУЕЊЕ

Микробрановата понекогаш е спас, ама некои намирници едноставно не смеат да се ставаат во неа. Ова се петте продукти кои треба да избегнувате да ги ставате во микропечка.

1. Тврдо варени јајца
Брзиот раст на температурата во микровалната создава голема количина влага во јајцето, која нема каде да излезе, па јајцето може да експлодира. Многу е веројатно дека нема да експлодира во микробрановата, туку дури кога ќе го извадите.

2. Мајчино млеко
Многу го чуваат мајчиното млеко за подоцна, што е добро, но тоа никако не смее да се загрева во микробрановата бидејќи топлината нерамномерно се распоредува и доаѓа до создавање на врели точки и бебето може да се изгори.

3. Месни преработки
Тие во себе содржат хемикалии и конзерванси кои го продолжуваат нивниот рок на траење, а со подгревањето стануваат уште понездрави. Студија во списанието „Food Control” тврди дека повторно загревање на преработеното месо во микробранова поттикнува оксидација на холестеролот.

4. Ориз
Според Британската агенција за храна, подгревањето на оризот во микробранова може да доведе до труење. Неварениот ориз во себе содржи спори бактерии кои можат да го преживеат варењето во микропечката. Во моментот кога оризот сварен во микробранова ќе го извадите надвор и ќе го оставите на собна температура, бактериите се размножуваат и можат да предизвикаат проблеми со варењето.

5. Пилешко
Најважна работа што треба да ја знаеме за микробрановите е дека топлината секогаш не ги убива бактериите, бидејќи микробрановите ја загреваат храната само однадвор. Познато е дека салмонелата ја има во пилешкото месо и затоа е важно темелно да го свариме за да ги елиминираме бактериите од него. Микробрановата не може целосно и рамномерно да го свари секој дел од пилешкото и постои можност бактеријата да преживее.

Слични објави

Префинета чоколадна мус торта

Igor

Погледнете како можете да го искористите ШЕЌЕРОТ при чистење на вашиот дом

Igor

Готвачот Џејми Оливер прави емисија додека е во карантин! (ФОТО)

Еспресо

Семките од јаболко веднаш фрлете ги, во нив се крие смртоносен отров

Igor

Намирници кои се природен извор на магнезиум

Igor

Комбинација за која тврдат дека спасува животи

Igor

Остави Коментар

Осумнаесет − 8 =

Слични објави

Зачин кој ќе ви помогне да ги стопите масните наслаги!

Igor

Сите жени од стил сега носат облека во оваа боја! (ФОТО)

Igor

Домаќински муабети: Трикови кои мора да ги знае секоја домаќинка – Како правилно се соли храната?

Еспресо

Африканка влезе во историјата: Дали ова навистина е најубавата жена во светот?

Слободен печат

Изгледај како од МИЛИОН ДОЛАРИ: Модни трикови за луксузен изглед (ФОТО)

Igor

Интересни факти за бебињата родени во април

Igor