Категорија: Инспирација

Ви Препорачуваме Жена Инспирација Слајдер

Мајка Тереза – скопјанката која беше прогласена за светица: Најди време за игра, тоа е тајната на вечната младост

Еспресо
Родена е на 26 август 1910 година како Гонџа Агнес Бојаџиу во Скопје. Потекнува од добростоечко семејство во кое владеело правилото да се помогне на...
Ви Препорачуваме Жена Инспирација Слајдер

За нејзе времето застана: Клаудија Шифер, Германката која ја маѓепса планетата денеска полни 50 години (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Модерната Брижит Бардо Прекрасна руса коса, долги нозе и големи сини очи – кога излезе на сцената, оваа прекрасна убавица од Германија го воодушеви целиот...
Жена Инспирација Слајдер

10 мудри мисли на Џоан Колинс: Се што треба да биде една совршена жена, нешто за што јас решив дека не сакам и никогаш нема да бидам!

Еспресо
Џоан Колинс секогаш ќе биде персонификација за вистинска дама… Таа ја освои публиката во сапуницата која се емитуваше во 80-тите години во улога на негативната...
Ви Препорачуваме Жена Инспирација Слајдер

Црно-бел предизвик на социјалните мрежи против родово базираното насилство

Еспресо
Идејата зад црно-белите фотографии е акцентирање на страшниот факт дека родово базираното насилство и неговата најекстремна форма фемицидот е присутен насекаде околу нас и секоја...
Жена Инспирација Слајдер

Штом ја носела Кејт Мидлтон, сите сакаат да ја имаат: Светот полуде по маската од 15 фунти

Еспресо
Кејт Мидлтон, војвотката од Кембриџ, ја посети хуманитарната организација „Бејби банк“ во Шефилд, која им помага на загрозените мајки. Емотивната Кејт се разнежнила од приказните...
Ви Препорачуваме Жена Инспирација Слајдер

Науката одлучи! Принцезата Дајана е најубавата благородничка на сите времиња

Еспресо
Принцезата Дајана е најубавата благородничка на сите времиња, бидејќи нејзиното лице најмногу се поклопува со грчкиот „златен пресек“. Се верува дека совршеното лице е она...
Жена Инспирација Слајдер

Првиот ангажман на Меган Маркл во САД: Мотивациски говор за дамите

Еспресо
Меган Маркл присуствуваше на „виртуелната сцена“ на конференцијата организирана од „Girl up“, под покровителство на ООН. Таа одржа мотивирачки говор, посветен на феминизмот. На Меган,...
Жена Инспирација Слајдер

Господарка на тетоважите: Има 103 години и е мајстор за тетовирање

Еспресо
Ако сакате да стигнете до рацете на најстариот живописен уметник за тетоважи треба да тргнете на долго патување. Не само до главниот град на Филипините,...
Ви Препорачуваме Жена Инспирација Слајдер

Трагедија што ѝ го смени животот на чешката мисица: Едвај го преживеала разорното цунами, а сега има едногодишен син

Еспресо
Поранешниот супермодел Петра немцова е родена на 24 јуни 1979 година во Чешка. Пораснала во Прага кдае што ја забележал ловец на таленти и брзо...
Ви Препорачуваме Жена Инспирација Слајдер

Цветниот фустан на Кејт Мидлтон станува летен хит! (ФОТО)

Еспресо
Кејт Мидлтон го посети детското прифатилиште во Норфолк, каде што последен пат беше во ноември 2009 година кога и го отвори објектот. Војвотката од Kембриџ...