Категорија: Дом

Ви Препорачуваме Дом Жена

„Бејби бум“ по завршување на пандемијата со коронавирусот?

Еспресо
Иако доста истражувања иницијално сугерираат дека таков резултат би бил логичен, специјалистот за заразни болести и доцент на Отсекот за медицина на Универзитетот „Јејл“, Џејми...
Ви Препорачуваме Дом Жена

Четири работи кои ќе ги сфатите дури откако ќе станете родители

Еспресо
Кога ќе станете родители, светот се менува во целост и сета енергија која ја имате се пренасочува кон вашето бебе. Во продолжение прочитајте за некои...
Ви Препорачуваме Дом Жена

Еве како безбедно да ја исперете облеката во време на коронавирус

Еспресо
Досега нема премногу официјални информации за однесувањето на коронавирусот кога станува збор за контакт со нашата облека, на пример, ако некој кашла близу до вас...
Ви Препорачуваме Дом Жена Живот Љубов

Може ли вашиот брак да го преживее коронавирусот?

Еспресо
Дури и оние кои имаат среќен и стабилен брак, можат да дојдат во проблеми во текот на самоизолацијата поради тоа што постојано се затворени во...
Ви Препорачуваме Дом Жена Лајфстајл Слободно Време

Три начини како да се релаксирате во овој период

Еспресо
Во период кога сите сме во карантин поради коронавирусот, навистина е потребно да се најде начин за ефикасно поминување на времето. Во продолжение прочитајте за...
Ви Препорачуваме Дом Жена

Како да ги смирите вознемирените деца во изолација или карантин?

Еспресо
Децата често се првите кои негативно реагираат на тензијата во семејството. Па, можно е меѓу нив да почнат несогласувања и „тепачки“ многу повеќе од вообичаено,...
Ви Препорачуваме Дом Жена

Како да водиме грижа за менталното здравје и како да се справиме со социјалната дистанца, карантинот и изолацијата

Еспресо
Нестандардни ситуации како што е ширењето на коронавирусот (ковид-19) може да го загрозат здравјето на голем дел од граѓаните. Кај нас, како и во голем...
Ви Препорачуваме Дом Жена

Зошто не треба да им купувате на децата сè што ќе посакаат?

Еспресо
Навистина е прекрасно чувството кога ќе му подарите нешто на вашето дете, меѓутоа, скапите роденденски забави и патувања, смартфоните и непотребните играчки можат да имаат...
Ви Препорачуваме Дом Жена

Поучни и забавни активности кои можете да ги правите со вашите деца додека сте во самоизолација! (ВИДЕО)

Еспресо
Моментално во тек се мерките за заштита од коронавирусот, помеѓу кои се и распуштањето на градинките и училиштата, како и самоизолацијата, па можеби ова е...
Ви Препорачуваме Дом Жена

Миење садови и слушање музика – добитна комбинација против стрес

Еспресо
Миењето садови го намалува стресот, ако тоа го правите со посебно внимание и полна концентрација во моментот, тврдат истражувачите од Државниот универзитет Флорида. Истражувачите докажале...