Категорија: Совети

Ви Препорачуваме Здравје Совети

Тања Турунџиева советува како да си го зајакнете имунитетот преку храна

Александра Велинова
Исхраната е една од клучните нешта за одржување на оптималната состојба на нашиот имунолошки систем, а која било сериозна и хронична болест е директно поврзана...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Сите го препорачаа токму овој начин за миење на рацете, а еве и доказ дека тој е најдобар! (ВИДЕО)

Еспресо
Во време кога оваа основна хигиенска навика за миење раце може да ни го спаси животот, токму нему можеме да му заблагодариме за откривањето на...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Ненадејно губење на чувството за мирис може да значи дека лицето е „скриен преносител“ на коронавирусот

Еспресо
Според податоците од Јужна Кореја, Кина и Италија, речиси третина од пациентите со Ковид-19 го пријавиле овој симптом на лекарите, се вели во студијата на...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Кинески стручњак дошол да ѝ помогне на Италија и се запрепастил: Не знам што мислите, како се однесувате! (ВИДЕО)

Еспресо
Вториот човек на кинескиот Црвен крст стигнал во Ломбардија за да им помогне на тамошните власти и на лекарите во борбата против коронавирусот. Сун Шуопенг...
Ви Препорачуваме Здравје Свет Совети Сцена

Шефот на службата за јавно здравје на Америка очаен, ја повикал Кајли Џенер да ја контролира младината!

Еспресо
Во екот на пандемијата на коронавирусот луѓето се загрижени за своето здравје, а иако докторите ги советуваат луѓето да се чуваат себеси и своите блиски,...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Не можете да најдете маски за лице или пак ви се прескапи? Еве како САМИ да направите маска за само 1 минута! (ВИДЕО)

Еспресо
Оригинален начин како сами да подготвите маска за лице за да се заштитите во време на пандемијата на коронавирусот.  Без грижа, не мора секој ден...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Добро утро – 8 додатоци за супер здраво кафе

Еспресо
Повеќето истражувања укажуваат на позитивните ефекти по здравјето на умереното пиење кафе. Денес пишуваме за тоа како можете да го направите овој пијалок уште поздрав,...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Еве што му прави сапунот на вирусот – По ова видео сигурни сме дека ќе ги миете рацете повеќе од било кога! (ВИДЕО)

Еспресо
Една учителка од Австралија на најдобар можен начин им ја објаснила на децата важноста од миењето на рацете и тоа со доста оригинален пример. Имено,...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Одморете ги очите – Наполнете го телото со витамин А

Еспресо
Луѓето кои постојано се пред компјутерите може да си ги „потрошат” очите. Интензивната изложеност на екранот бара солидно ниво на витамин А во организмот. Кога...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Како да го заштитите менталното здравје во време на пандемија од коронавирус?

Еспресо
Коронавирусот го промени светот откако настана пандемијата и секако влијае на начинот на размислување на светската популација. Дека се работи за сериозна ситуација, сведочи и...