Категорија: Ментално здравје

Здравје Истражувања Ментално здравје

Работа од дома: Дали носењето пижами може да влијае на продуктивноста?

Еспресо
Здравиот разум и искуството ни кажуваат дека облеката што ја носиме влијае на нашиот начин на размислување. Без разлика дали станува збор за професионален готвач...
Здравје Ментално здравје

Која е разликата помеѓу паника и анксиозност?

Еспресо
Термините „панични напади“ и „анксиозни напади“ иако често се користат наизменично, тие не се исти. Во дијагностичкиот и статистичкиот прирачник за ментални нарушувања постои дефиниција...
Здравје Ментално здравје

Седум предупредувачки знаци на Алцхајмерова болест

Еспресо
Алцхајмеровата болест e болест од групата на невродегенеративни заболувања. Обично се јавува кај населението над 65-годишна возраст и е одговорна за 60 отсто од дементните...
Здравје Ментално здравје Слајдер Физичко здравје

ВИДЕО: Вежба која го смирува целото тело и го исфрла стресот за само 5 минути – Толку едноставна, а толку ефикасна!

Еспресо
Стресот може да се прикраде ненадејно и може да продре толку длабоко во вас, што буквално нема да знаете каде се наоѓате. Нема да знаете...
Здравје Ментално здравје Слајдер Физичко здравје

Како стравот, самокритичноста и опсесијата влијаат на вас?

Еспресо
Кога не сте во можност да изразите негативни чувства, тоа може да се претвори во физички проблем. Покрај тоа, колку повеќе ги искажувате своите чувства,...
Здравје Истражувања Ментално здравје

Како да се справите со исцрпеноста кога вашето дете едноставно не ви дозволува да се наспиете?

Еспресо
Дали вашето дете се наоѓа во фаза кога преминува од бебешко креветче во поголем кревет? Или имате повеќе деца – едното се бори со „ноќни...
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian