Категорија: Медицина

Ви Препорачуваме Здравје Медицина

Коронавирусот може да остави трајни последици на овие органи

Еспресо
Со оглед на тоа што вирусот се појави само пред неколку месеци, научниците сега откриваат како коронавирусот влијае врз здравјето откако некое лице ќе закрепне....
Ви Препорачуваме Здравје Медицина

Три сценарија за короната во иднина: Ниту едно не предвидува дека вирусот ќе исчезне!

Еспресо
Научниците предвидуваат дека пандемијата на коронавирусот ќе трае уште 18 до 24 месеци и даваат три сценарија како во иднина вирусот би можел да се...
Ви Препорачуваме Здравје Медицина

Интервју со доц. д-р Искра Цветковиќ: Заболените од ковид-19 да избегнуваат контакт со своите домашни миленици

Еспресо
Доцент д-р Искра Цветковиќ од Катедрата за микробиологија и имунологија УКИМ-Факултет за ветеринарна медицина – Скопје, за Слободен печат одговори на неколку прашања во врска...
Ви Препорачуваме Здравје Медицина

Дали и кога ќе има втор бран на ковид-19?

Еспресо
Научниците од Харвард минатата недела во стручниот магазин „Сајенс“ предупредија дека до 2022 година ќе искусиме смена на неколку пандемски бранови. Кога ќе дојде вториот...
Ви Препорачуваме Здравје Медицина

Најсмртоносните вируси кои се сè уште присутни на планетава!

Еспресо
Додека светот е во паника од коронавирусот, да потсетиме кои од постоечките вируси се најсмртоносни. Беснило Беснило е една од ретките инфекции во светот која...
Ви Препорачуваме Здравје Медицина

Постојат два облика на имунитет, кои имаат голема улога во заштитата од коронавирусот

Еспресо
Во моментов околу 450.000 луѓе се лекуваат од ковид-19 во светот, а бројката се зголемува. Лошата вест е дека не е сигурно дали еднаш заразената...
Ви Препорачуваме Здравје Медицина

Може ли никотинот да помогне во борбата со коронавирусот?

Еспресо
Пушачите се дел од ризичната група при инфекциите со коронавирусот. Нивниот тек на болеста, според едно истражување објавено во во „Чајниз Медикал Журнал“, главно минува...
Ви Препорачуваме Здравје Медицина

Коронавирусот не ги уништува само белите дробови, и друг орган е на удар!

Еспресо
Американските научници утврдиле дека ковид-19 може да предизвика и срцеви проблеми, дури и кај луѓето што претходно немале никакви проблеми од тој вид. Исто така,...
Ви Препорачуваме Здравје Медицина Совети

Порака од докторка која може да ви го спаси животот – „Ви благодариме за аплаузот, но овие две важни работи не ги правите“

Слободен печат
Арабиа Морете, докторка од најзагрозената итна служба во Њујорк во време на коронавирусот, порача дека докторите и сестрите знаат дека без оглед на оптимизмот на...
Ви Препорачуваме Здравје Медицина

Битка за најмладите: Погледнете како докторите ги штитат бебињата од коронавирус (ФОТО)

Еспресо
Коронавирусот можеби е најопасен за највозрасните, меѓутоа вестите кои секојдневно пристигнуваат од цел свет покажуваат дека ниту најмладите не се поштедени. Доказ за тоа е...