Категорија: Истражувања

Здравје Истражувања Слајдер

Ново истражување: Колку се заразни асимптоматските случаи на коронавирус?

Еспресо
Меѓу бројните прашања што ги отвори пандемијата на коронавирус е прашањето колку се заразни луѓето кои прележуваат ковид-19 без симптоми, т.н. асимптоматски случаи. Новите податоци...
Здравје Истражувања

Како мозокот ги создава нашите „ноќни халуцинации“ или соништа

Еспресо
Сите сонуваме, но за нешто толку вообичаено, соништата остануваат навистина загадочен процес. Само во изминатите неколку децении, со напредокот на технологијата научниците успееја да ни...
Здравје Истражувања

Нова студија открива: Поголемата консумација на јајца може да предизвика дијабетес

Еспресо
Многу студии ги оценија потенцијалните здравствени придобивки и последици поврзани со јадењето јајца. Иако сè уште има дебата околу оваа тема, сепак стои фактот дека...
Здравје Истражувања

Витаминот Д и омега-3 помагаат кај старите лица против зараза со коронавирус

Еспресо
Редовното земање витамин Д и омега-3 киселини го зајакнува имунолошкиот систем кај постарите луѓе до тој степен што може да им помогне да избегнат да...
Здравје Истражувања Слајдер

Како симптомите на коронавирусот напредуваат по денови и кога можат да се влошат?

Еспресо
Ковид-19 продолжува да влијае на нашиот живот и да ги нарушува нашите навики – и во економска и во емоционална смисла. Иако сите сме свесни...
Ви Препорачуваме Здравје Истражувања Слајдер

5 симптоми кои се припишуваат на загадувањето на воздухот, а всушност се показател на нешто друго

Васко Спасоски
Загадувањето на воздухот е секојдневно застапена тема, а докторите апелираат да правиме сè што е потребно за да ги заштитиме дишните органи и да обрнеме...
Ви Препорачуваме Здравје Истражувања Слајдер

Кога треба да направите ПЦР-тест, за наодот да не биде лажно негативен?

Васко Спасоски
„Дали е можно да сум заразен, а тестот е негативен? Ако, на пример, сте се заразиле вчера, а денеска сте се тестирале, тестот веројатно нема...
MacedonianAlbanianBulgarian