Категорија: Физичко здравје

Здравје Физичко здравје

Не фрлајте ја кората од портокал – Доколку се користи вака, го лекува срцето, ги смирува воспаленијата, го регулира притисокот!

Еспресо
Кората од портокал е можеби и полековита од самиот плод… Повеќето ја фрлаат корта од портокал, а тоа е голема грешка. Многумина не се свесни...
Физичко здравје

Доктор Елена Арсова, трихолог: Косата опаѓа по прележан ковид-19

Еспресо
Тешките инфекции како ковид-19 предизвикуваат физиолошки стрес на нашето тело што резултира во нарушување на циклусот на растот на косата и со појава на телоген...
Физичко здравје

Најважното откритие: Конечно утврден редоследот на симптомите на коронавирусот

Еспресо
Редоследот на добивање на симптомите на коронавирусот е дефинитивно утврден, а научниците велат дека сите треба да го запомнат тоа, за да се самоизолираат навреме, или да...
Физичко здравје

11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Еспресо
Списокот на докажани телесни знаци на ковид-19, кој неодамна го објави американскиот Центар за контрола и превенција на болести, опфаќа 11 симптоми. Зголемена телесна температура,...
Физичко здравје

Излекуваните од ковид-19 со недели тешко дишат, долго спијат…

Еспресо
Пациентите што оздравеле од ковид-19 продолжуваат, со недели, а некои и со месеци, да имаат последици во форма на хроничен замор, отежнато дишење, болки во...
Физичко здравје

Знаци што укажуваат на болен црн дроб: Честата појава на модринки е аларм

Еспресо
Треба да се напомене дека поради тешкотиите во утврдувањето на дијагнозата, потребно е да се појават неколку симптоми истовремено. Црниот дроб извршува важна функција во...
Физичко здравје

Пронајдена состојка што ја намалува пневмонијата предизвикана од ковид-19

Еспресо
Корона вирусот предизвикува пневмонија и го отежнува дишењето, што потенцијално може да доведе до смрт – затоа научниците бараат решение. Истражувачите од Универзитетот во Небраска...
Физичко здравје

Кога е безбедно да бидете во близина на лице што закрепнало од ковид-19

Еспресо
Пред да одлучат да излезат меѓу луѓе да се дружат, има три критериуми што мора да ги исполнат. Бидејќи коронавирусот продолжува да се шири немилосрдно...
Физичко здравје

Италијански доктор откри што им се случува на оздравените од ковид-19: Тешко се враќаат во нормала и постои процедура за опоравување

Еспресо
Поради големата траума што ја поминаа борејќи се со коронавирусот, италијанските лекари се позанимавале со последиците кои ковид-19 ги остава на излекуваните пациенти. Доктор Пиеро...
Физичко здравје

Кои витамини се клучни во борбата со коронавирусот?

Еспресо
Зајакнувањето на имунитетот треба да биде наша секојдневна грижа, а не само во кризни здравствени ситуации како што е пандемијата на коронавирусот. Кои се најдобрите...
MacedonianAlbanianBulgarian