Категорија: Физичко здравје

Здравје Кујна Лајфстајл Физичко здравје

Која храна го чисти организмот од никотин?

Еспресо
Сите знаеме за негативните ефекти предизвикани од цигарите и никотинот. Ако сте поранешен пушач или сте пушач кој сепак сака да си го подобри здравјето,...
Здравје Истражувања Физичко здравје

При стресни ситуации јадете киви: Ослободуваат вознемиреност и помагаат при варење на храната

Еспресо
Кивите се одличен извор на витамин Ц, антиоксиданти и растителни влакна. Ова фантастично овошје содржи траги на повеќе од 40 минерали, одлично е за дијабетичари,...
Здравје Кујна Лајфстајл Слајдер Физичко здравје

За тие кои сакаат лесно да ослабат: Салата која треба да ја замени вашата вечера!

Еспресо
Целерот е намирница која ја обожаваат сите оние кои внимаваат што јадат, а ние ви нудиме одлична салата која треба да ја замени вашата вечера,...
Здравје Слајдер Физичко здравје

Зимски детокс напиток од само 2 состојки: Исчистете го телото од токсини и забрзајте го метаболизмот!

Еспресо
Поминаа празниците, па сега е совршен период за детокс на вашето тело… По сите празници и уживањето во поголеми количини на храна, колачи, солени и...
Здравје Истражувања Физичко здравје

Дали јогата може да ја намали подгрбавеноста?

Еспресо
Вежбањето јога може да ја намали подгрбавеноста на горниот дел од `рбетот, покажа една студија спроведена од Универзитетот во Калифорнија. Вежбањето се покажало особено ефикасно...
Здравје Истражувања Физичко здравје

Размислете двапати пред да си го „крцнете“ вратот: Може да предизвика мозочен удар

Еспресо
Имате вкочанет врат? Можеби треба да размислите двапати пред да посегнете кон навидум наједноставниот начин за олеснување на болката. Иако се случува ретко, манипулацијата со...
Здравје Слајдер Физичко здравје

Не игнорирајте ги! Први симптоми на дијабетес

Еспресо
Симптомите на дијабетес се многу често маскирани. Најчес тип е дијабетес тип 2, кој може да биде предизвикан од прекумерна телесна тежина, физичка неактивност, висок...
Здравје Слајдер Физичко здравје

Пијалак со кој цел ден ќе бидете снабдени со магнезиум

Еспресо
Телото има потреба од магнезиум за да ги апсорбира и користи хранливите материи. Ако телото не добие магнезиум, тоа не може да ги користи мастите,...
Здравје Слајдер Физичко здравје

Кои намирници треба да се внесуваат во организмот за превенција и лекување на дебелината

Еспресо
Децата кои масовно консумираат намирници богати со масти и шеќери, се навикнуваат на нив и растат во дебели луѓе, кои се подложни на многу болести,...
Здравје Слајдер Физичко здравје

Напиток кој ќе ве спаси од мамурлакот – Подгответе го веднаш сами!

Еспресо
Главоболка, гадење, нагон за повраќање, вртоглавица, сува уста, исцрпеност, мачнина… Ова се чести последици по новогодишното славење. За среќа, постои домашен лек кој многу може...
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian