Категорија: Здравје

Ви Препорачуваме Здравје

Истражување покажа кој тип дијабетес е пофатален во комбинација со коронавирусот

Еспресо
Луѓето со дијабетес тип 1 имаат поголема веројатност да починат од ковид-19 од оние со тип 2, според истражувањето на британската Национална здравствена служба (НХС),...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Решение за проблемот со алергискиот ринитис: Направете сами лек против кивавица

Еспресо
Доколку имате „среќа” за време на пријатните пролетни денови, со сите перипетии кој ни ги донесе коронавирусот, да ве мачат и алергии од полен и...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Одите во тоалет само „за секој случај“? Уролозите предупредуваат да се одвикнете од оваа навика

Еспресо
Дали одите да уринирате пред да влезете во автомобилот, пред да одите да гледате филм или пред вежбање, па дури и кога немате потреба од...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Младоликоста и затегнатата кожа се одржуваат со витаминот Е!

Еспресо
За оваа домашна маска потребни ви се само 2 состојки – витамин Е и растителен глицерин. Витаминот Е е познат како витамин на младоста и...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Срцеви заболувања, висок крвен притисок… Кога е време за (прва) посета на кардиолог

Еспресо
На прегледот кардиологот ќе бара какви било сигнали на болести на срцето и ќе го разгледа вашиот ризик од развој на срцеви заболувања во иднина....
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Ка­ко да по­мог­не­ме до­кол­ку наш бли­зок е хи­по­хон­дрик?

Еспресо
По­ра­ди сè по­лес­ни­от прис­тап до од­ре­де­ни ин­фор­ма­ции, лу­ѓе­то сè по­чес­то се оби­ду­ва­ат да нај­дат ин­фор­ма­ции око­лу од­ре­де­ни бо­лести, а дел од нив ко­га ќе ги...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Како да носите маски на високи температури: Јапонците го имаат одговорот

Еспресо
И додека сите во светот размислуваат за летување, Јапонците размислуваат за летото. Кај нив налето е топло (над 35 степени Целзиусови) и влажно (90 отсто)....
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Лекарите го открија најраниот симптом на дијабетес: Ова е јасен знак дека шеќерот го уништува телото

Еспресо
Ако овој симптом се забележи навреме, дијабетесот може да се држи под контрола. Симптоми на дијабетес тип 2 вклучуваат замор, необјасниво губење на тежината и...
Ви Препорачуваме Здравје

Пет ретки симптоми на коронавирус – oсип на прстите на нозете, главоболка и боцкање

Еспресо
Светската здравствена организација (СЗО) од самиот почеток на пандемијата со коронавирусот како симптоми на болеста најчесто ги наведува следниве: температура, замор и сува кашлица. Повремено...
Ви Препорачуваме Здравје Совети

Дали можеме да се заразиме со коронавирусот во базен, море или во езеро?

Еспресо
Иако сè уште не е познато кога ќе почнат патувањата и дали ќе можеме да одиме на море летово, некои од прашањата што ги интересираат...