Категорија: Свет

Вести Свет

„АстраЗенека”: Нашата вакцина е ефикасна во 90 отсто од случаите

Еспресо
Компанијата „АстраЗенека” денеска соопшти дека вакцината што ја развива против ковид-19 може да биде ефикасна во 90 проценти од случаите и дека нема никакви несакани...
Вести Свет Слајдер

„Гласав за Трамп двапати ама ова е национален срам, признај го поразот!“

V. T.
Поранешниот гувернер на Џу Џерси, Крис Кристи, го повика својот сојузник, Доналд Трамп, да се откаже од напорите за пррсврт на изборен пораз од Џо...
Вести Свет

Америка пред колапс: Километарски колони чекаат да добијат хуманитарни пакети со храна

Еспресо
Американците беа разочарани од долгите редици за храна. Очигледно, слични хуманитарни акции ќе продолжат со месеци. Минатиот викенд, Тексашката банка за храна дистрибуираше повеќе од...
Вести Свет Слајдер

ФОТО+ВИДЕО/ Звучи неверојатно, но изгубениот планинар буквално се вратил од мртвите: Срцето не му чукало 45 минути!

Еспресо
Планинарот Мајкл Напински (45), кој беше спасен откако се изгуби во текот на ноќта во американскиот Национален парк „Маунт Рајнер“, се вратил во живот и...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО | 52 ДЕНА ГО КРИЕЛ НА СЕЛО: Седумгодишно дете извлечено од канџите на педофил по цели 52 дена

V. T.
Во драматична акција руски специјалци спасија седумгодишно дете кое беше грабнато од страна на педофил кон крајот на септември додека се враќало од училиште. По...
Вести Свет Слајдер

Имунитетот на коронавирусот би можел да трае со децении! Оптимистички вести од најновото истражување

Еспресо
Новото истражување на угледни научници од лабораторија што открила дека лицата кои закрепнале од ковид-19 развиле издржливи нивоа на Б и Т клетки, со оптимистички...
Вести Свет

Ремдесивирот отфрлен како лек против ковид-19 и од новата препорака на СЗО

Еспресо
Светската здравствена организација го обнови водичот за лекување на Ковид-19  при што препорачува да не се применува „Ремдесивир“ за лекување на хоспитализирани пациенти, без оглед...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Адвокатот на Трамп се „стопи“ на прес, од потта и фарбата му потече низ лицето

Еспресо
Адвокатот на Доналд Трамп и поранешен градоначалник на Њујорк, Руди Џулијани синоќа одржа говор кој требаше да открие докази за масовна кражба на гласови на...
Вести Свет

Ковид-19 во светот: Заразени над 57 милиони лица, преку 39 милиони пациенти оздравени

Еспресо
Бројот на заразени со коронавирус во светот денеска ја надмина бројката од 57 милиони, а последните милион случаи се регистрирани во последниот ден и пол....
Вести Свет

Вработени во Фејсбук обвинуваат: Компанијата ги принудувала да се вратат во канцеларија

Еспресо
Повеќе од 200 вработени во Фејсбук ширум светот во отворено писмо ја обвинија компанијата дека ги принудувала да се враќаат во канцелариите и покрај ризикот...
MacedonianAlbanianBulgarian