Категорија: Регион

Вести Регион

Анти-ковид мерки во Србија: Угостителските објекти и трговските центри од денеска ќе работат до 18 часот

Еспресо
Од денеска стапуваат во сила новите мерки на Владата на Србија што беа донесени во насока за спречување на ширењето на коронавирусот и ќе траат...
Вести Регион

Почина славниот бугарски кардиохирург д-р Александар Чирков

V. T.
Познатиот бугарски кардиохирург проф. д-р Александар Чирков почина утрово во Варна на 82-годишна возраст, објави БТВ. Професорот синоќа не се чувствувал добро и негов пријател...
Вести Регион Слајдер

ХРВАТСКИ ЛЕКАР ТВРДИ: Само карантинот е ефективно решение за пандемијата!

V. T.
Пулмологот Саша Срича смета дека најновите построги мерки за спречување на ширење на коронавирусот во Хрватска биле донесени со добра намера, но предоцна и изрази...
Вести Регион

Црковен ковид кластер во Србија: Епископ кој служеше опело и литургија на погребот на Иринеј, од синоќа во болница

Еспресо
Епископот крушевачки Давид кој вчера претпладне служеше опело и литургија на погребот на патријархот Иринеј, синоќа бил хоспитализиран во болницата „Драгиша Мишовиќ“, пренесува нова.рс која...
Вести Регион

ФОТО: Комеморација за патријархот Иринеј во храмот Свети Сава, верници го бакнуваат стаклото

V. T.
Во Храмот „Свети Сава” во Белград започна комеморацијата за покојниот српски патријарх Иринеј. Ковчегот со телото на патријархот Иринеј беше пренесен од Соборниот храм во...
Вести Регион Слајдер

Сандански тагува по Ивон (3) и Васил (5) кои беа убиени од својата мајка: „Сакаа да ми ги земат, е нека ми ги земат сега!“

V. T.
Денешниот ден е прогласен за Ден на жалост во Сандански откако вчеравечер беа убиени две деца на возраст од 3 и 5 години од страна...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: Косовската влада ги затвори СИТЕ АПТЕКИ во СЕВЕРНА МИТРОВИЦА, Србите бесни!

V. T.
Граѓаните од Северна Митровица се обидуваат да ги спречат инспекторите од Фармацевтскиот инспекторат на Косово да извршат увид. Заради напнатата сутуација полицијата ги придружува инспекторите,...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: ПОПЛАДНЕВО тепачка, навреди и клетви во косовското собрание

V. T.
За време на интерпелацијата на косовскиот премиер Авдула Хоти и дебатата за исчезнатите лица за време и по војната се се степаа пратениците во Собранието...
Вести Регион

Патријархот Иринеј се бори за живот, некои портали јавија дека починал

Еспресо
Српската православна црква објави дека општата состојба на патријархот Иринеј се влошила, како резултат на ковид – 19. „Постојаниот совет на лекари во присуство на лекари од Руската Федерација...
Вести Регион Слајдер

СРПСКИ, ХРВАТСКИ, БОСАНСКИ И СЛОВЕНЕЧКИ ИСТОРИЧАРИ И ПРОФЕСОРИ ПОТПИШУВААТ ПЕТИЦИЈА ШТО ЌЕ ЈА ИСПРАТАТ ВО БРИСЕЛ: Стоп за злоупотребата на Македонија од Бугарија!

V. T.
Угледни историчари и професори од регионот се обединуваат против злоупотребата на историјата со која Владата на Република Бугарија ги блокираше преговорите меѓу Брисел и Скопје...
MacedonianAlbanianBulgarian