Категорија: Македонија

Вести Македонија

Бугарски новинар постави 10 „незгодни“ прашања во врска со бугарското вето за Македонија

Еспресо
Бугарскиот новинар Никола Лалов на сајтот Медиапул.бг (mediapool.bg) поставува 10 „незгодни“ прашања до бугарската влада, која пак досега ги нема одговорено пред бугарската јавност, а...
Вести Македонија

Филипче побара ДСЗИ да извршат вонреден инспекциски надзор во ГОБ „8 Септември“!

V. T.
Министерот за здравство д-р Венко Филипче рано утрово побара од ДСЗИ да извршат вонреден инспекциски надзор за утврдување на возраста на пациентите хоспитализирани во ГОБ...
Вести Македонија

Мицкоски: Па имате ли совест, знаете ли што и правите на земјата?!

V. T.
Баталете ги дневно политичките мешетарења Заев и Филипче, луѓе ви умираат затоа што нема слободни кревети, обвинува лидерот на опозицијаската партија ВМРО-ДПМНЕ. – Излезете надвор...
Вести Македонија

Со „Фавира“ на рецепт и во Македонија ќе се лекува ковид-19

Еспресо
Антивирусниот лек фавипиравир пристигнува во Македонија, откако Агенцијата за лекови одобри увоз. Лекот се користи и за лекување на болните од ковид-19, но според сите...
Вести Македонија

Д-р Жан Митрев: Јас и целиот свој тим се ставаме на располагање, кај нас нема слободен кревет и има листа на чекање

Еспресо
Академик д-р Жан Митрев вели дека синоќа од медиумите разбрал за планот на Владата да прогласи кризна состојба и да ги вклучи и приватните здравствени...
Вести Македонија

Пендаровски: Владата ќе прогласи кризна состојба на целата територија

Еспресо
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски по денешната 10. седница на Советот за безбедност нагласи дека нивниот предлог е Владата да прогласи кризна состојба...
Вести Македонија

Почина млад битолчанец кој синоќа побегнал од болница

Еспресо
Триесет и петгодишниот битолчанец почина од коронавирусот, откако претходно избегал од Ковид центарот во Битола каде што бил хоспитализиран. По бегството, полицијата веднаш почнала да...
Вести Македонија

Хоспитализирани се 438 лица на инфективните оддели во Скопје, голем дел од нив се на кислород

Еспресо
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 41 нови пациенти, поради компликации од коронавирусот. Вкупно 438 лица сомнителни и потврдени за...
Вести Македонија

Предупредување од УХМР: Следи период на студ и силен ветер

Еспресо
Под влијание на продор на студена воздушна маса утре кон крајот на денот и во сабота ќе дува засилен северен ветер, а на планините на...
Вести Македонија Слајдер

Борисов вели дека ветото за Македонија не е од инает, туку е принципиелно и ги отсликува очекувањата на сите Бугари!

V. T.
Бугарија отсекогаш беше една од земјите кои најмногу инсистираа на европската интеграција на Република Северна Македонија и на другите држави од Западен Балкан, објави бугарскиот...
MacedonianAlbanianBulgarian