Категорија: Вести

Вести Свет Слајдер

ВИДЕО | ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО РУСИЈА: Татко со секира ги држи шесте деца во стан, се заканува дека ќе ги убие!

V. T.
Во стан во Колпино, предградие на Санкт Петербург, вооружен маж со секира држи во заложништво шест деца, јавуваат руските медиуми. Извор од силите за безбедност...
Вести Свет

Објавена цената за „Спутник V“: Две дози од вакцината во странство за 20 долари, во Русија бесплатна

Еспресо
Две дози од руската вакцина „Спутник V” на меѓународниот пазар ќе чинат помалку од 20 американски долари, додека за руските граѓани таа ќе биде бесплатна,...
Вести Свет Слајдер

Дали Илон Маск стана вториот најбогат човек во светот и го надмина Бил Гејтс?

Еспресо
Се чини дека Илон Маск продолжува да се искачува повисоко на ранг-листата на најбогати луѓе во светот. Нето-вредноста на извршниот директор на „Tesla“ повторно порасна,...
Вести Регион

Анти-ковид мерки во Србија: Угостителските објекти и трговските центри од денеска ќе работат до 18 часот

Еспресо
Од денеска стапуваат во сила новите мерки на Владата на Србија што беа донесени во насока за спречување на ширењето на коронавирусот и ќе траат...
Вести Регион

Почина славниот бугарски кардиохирург д-р Александар Чирков

V. T.
Познатиот бугарски кардиохирург проф. д-р Александар Чирков почина утрово во Варна на 82-годишна возраст, објави БТВ. Професорот синоќа не се чувствувал добро и негов пријател...
Вести Свет

Велика Британија го крати карантинот за патниците со негативен тест по пет дена од влегување во земјата

Еспресо
Британските власти од 15 декември ќе го скратат двонеделниот карантин за патниците кои имаат направено негативен тест за коронавирусот по пет дена од влегување во...
Вести Македонија

Бугарски новинар постави 10 „незгодни“ прашања во врска со бугарското вето за Македонија

Еспресо
Бугарскиот новинар Никола Лалов на сајтот Медиапул.бг (mediapool.bg) поставува 10 „незгодни“ прашања до бугарската влада, која пак досега ги нема одговорено пред бугарската јавност, а...
Вести Свет Слајдер

Зошто Кинезите трошат многу кондоми, зошто луѓето не требаше да се затвораат дома и како правилно постапи Путин? Германски виролог со објаснувања за короната

Еспресо
Колку е страшен вториот бран? Кога ќе пристигне вакцината? На овие прашања одговора водечкиот германски виролог Карин Мoлинг за Ној Цурихер Цајтунг (Neue Zürcher Zeitung –NZZ)....
Вести Регион Слајдер

ХРВАТСКИ ЛЕКАР ТВРДИ: Само карантинот е ефективно решение за пандемијата!

V. T.
Пулмологот Саша Срича смета дека најновите построги мерки за спречување на ширење на коронавирусот во Хрватска биле донесени со добра намера, но предоцна и изрази...
Вести Македонија

Филипче побара ДСЗИ да извршат вонреден инспекциски надзор во ГОБ „8 Септември“!

V. T.
Министерот за здравство д-р Венко Филипче рано утрово побара од ДСЗИ да извршат вонреден инспекциски надзор за утврдување на возраста на пациентите хоспитализирани во ГОБ...
MacedonianAlbanianBulgarian