Категорија: Ретро

Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро Слајдер

Ова се најпопуларните патики на сите времиња: Култните обувки кои се појавија дури 648 пати на филмското платно

Васко Спасоски
Познатите личности, како Курт Кобејн и Елвис Присли, редовно ги носеа овие патики… Овие патики беа заштите знак на многубројни супкултури и обележје на разновидните...
Лајфстајл Ретро Слајдер

Вратете се во минатото и присетете се на овој безвременски цртан филм на Дизни (ВИДЕО)

Еспресо
Silly Symphonies (1929-1939) е циклус од 75 кратки цртани филмови на Дизни кои денес претставуваат филмска реткост која треба да се негува и да се...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро Слајдер

Дали сте ја прочитале приказната на Хемингвеј од само шест збора?

Еспресо
Ова е анегдота за најкраткиот расказ на светот. Писателот Ернест Хемингвеј, додека сè уште бил млад, бил во друштво на колеги писатели во ресторан на...
Лајфстајл Ретро Слајдер

Како Пикасо го насликал плакатот за „Битката на Неретва“ и колку му платиле за тоа?

Еспресо
„Битката на Неретва“ е еден од најамбициозните филмови на поранешна Југославија. Најголемите sвезди на светот во тоа време, Јул Бринер, Франко Неро и големиот Орсон...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро Слајдер

Денот кога исчезнаа врапчињата: Фатални последици од Кампањата против четирите штетници на Мао Це Тунг (ВИДЕО)

Еспресо
Еколошките катастрофи се чести во историјата на човештвото, но ретко може да се споредат со онаа која започна во 1958 година во Кина. Тогаш Мао...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро

Муза на Хичкок и принцеза на Монако: Модната икона Грејс Кели која се откажа од актерството во врвот на кариерата! (ФОТО)

Слободен Печат
Станувајќи принцеза на само 26 години, музата на режисерот Алфред Хичкок, Грејс Кели е една од холивудските икони кои ја дефинираа златната ера. Млада жена...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро Слајдер

Зошто Никола Тесла мислел дека броевите 3, 6 и 9 се клуч на вселената?

Еспресо
„Тој ден, кога науката ќе почне да ги изучува нефизичките појави, ќе постигне поголем напредок за една деценија, отколку за сите претходни векови на нејзиното...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро Слајдер

Неговиот живот се уште е мистерија, со уметноста предизвика скандали, а денес се смета за еден од најдобрите сликари на сите времиња

Еспресо
Микеланџело Мериси, подоцна наречен Караваџо е роден на 29 септември 1571, во местото Караваџо во близина на Бергамо, во семејството Ферма, имал помлад брат кој...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро Слајдер

Го прашале Ајнштајн како e да се биде најпаметен човек на светот, a тој одговорил: Нe знам, прашајте го Никола Тесла

Еспресо
Алберт Ајнштајн, еден од најзначајните научници на 20 век, за време на неговиот живот не се сметал за најпаметниот човек на светот. Добитникот на Нобеловата...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро

Му го скршила срцето на најсуровиот човек на светот, Хитлер никогаш не дознал дека е Еврејка! (ФОТО)

Теодора Циклевска
Се верува дека нацистичкиот лидер никогаш не дознал која е религијата на жената во која се за вљубил на прв поглед. Нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер...
MacedonianAlbanianBulgarian