Категорија: Музика

Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика

Родена е Мараја Кери, „Атомско склониште“ го објави својот прв албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо
Денешниот ден во музичката историја, како на Балканот, така и на светско ниво, ќе го паметиме по создавањето на неколку исклучително квалитетни песни, но и...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика Ретро

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Еспресо
За да се подигне свеста за потребата од социјално дистанцирање во време на пандемијата од коронавирусот, група на американски активисти ги редизајнираа омотите на познатите...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика

Почина Бетовен, Роден е Стивен Тејлор и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо
Денешниот ден во музичката историја ќе го паметиме најмногу по смртта на легендарниот Бетовен, но и по уште неколку важни настани за кои можете да...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика

Почина Бил Рифлин, тапанарот на познатата група „R.E.M.“

Еспресо
Бил Рифлин, тапанарот на групата „R.E.M.“, почина на 59-годишна возраст. Причината за смртта на музичарот е рак, пренесува „Ролинг стоун“. Тажната вест за смртта на...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика

Родени се Арета Френклин и Елтон Џон, Џими Хендрикс издаде концертен албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо
Денешниот ден во музичката историја го одбележуваат неколку клучни настани, помеѓу кои слободно може да се оддели раѓањето на кралицата на соул музиката – неверојатната...
Балкан Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика Сцена

Дарко Рундек обработи свој голем хит и на обожавателите им испрати важна порака за коронавирусот! (ВИДЕО)

Еспресо
Познатиот хрватски музичар Дарко Рундек од топлината на својот дом објави видео на социјалните мрежи, со цел да им испрати важна порака на своите фанови...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика Свет Сцена

Почина легендата на џез музиката: Саксафонистот Ману Дибанго ја загуби битката со коронавирусот

Еспресо
Камерунскиот саксафонист, легендата на џез музиката, Ману Дибанго, почина како резултат на актуелниот коронавируст на 86-годишна возраст, информираа денеска француските медиуми. Саксафонистот Ману Дибанго светската...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика

Слушнете ја песната која хрватскиот пејач Горан Каран ја посвети на девојчето кое загина во земјотресот

Еспресо
15-годишното девојче кое беше тешко повредена во земјотресот кој во недела го погоди Загреб, починала од последици на повредата. Не долго после веста, познатиот хрватски...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика

„Rolling stones“ го претставија изданието „Dirty work“, „Забрањено пушење“ објави концертен албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо
Денешниот ден во музичката историја ќе го паметиме по неколку успешни изданија кои се објавени токму на 24 март, како и по раѓањето на популарната...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика

Ја прогласија за „културна знаменитост“: Хитот на Рики Мартин по кој девојките и денеска „лудуваат“! (ВИДЕО)

Еспресо
Пејачот Рики Мартин стана препознатлив ширум светот со својот револуционерен хит „Livin’ la vida loca“, кој е објавен на денешен ден во 1999 година. Песната...