Категорија: Музика

Лајфстајл Музика Слајдер Слободно Време

Рок списанието „Кју“ по 34 години постоење, ќе престане да се печати

Еспресо
Рок-списанието „Кју“ – „пионерот“ на рок-новинарството во Велика Британија, ќе престане со своето издавање по 34 години од своето постоење, пишува МИА. Како што соопшти...
Ви Препорачуваме Дома Лајфстајл Музика Слајдер Сцена

Македонски изведувачи го одбележаа второто издание на „Скопје анплагд 2020“

Еспресо
Посетителите на овогодинешното издание на „Скопје анплагд“ (Skopje Unplugged) во петокот на бината на винаријата „Камник“ и почитувајќи ги здравствените протоколи, имаа можност да слушнат некои од македонските...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика Слајдер

„Ролинг Стоунс“ најавија реиздание на еден од албумите, пристигнуваат и три досега необјавени песни

Еспресо
Обожавателите ќе имаат прилика да слушнат десет бонус песни, меѓу кои ќе се најдат и три досега необјавени песни. Легендарниот бенд „Ролинг Стоунс“ откри дека...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика Слајдер

Дејвид Боуви пред да почине, долго време се борел со рак на панкреасот

Еспресо
Легендарниот британски пејач Дејвид Боуви, шокантната вест дека има рак на панкреасот им ја соопштил на малкумина свои најблиски пријатели, соработници и членови на потесното...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика Слајдер

За неа се напишани дури три љубовни песни! Која е Пети Бојд?

Еспресо
Веројатно барем еднаш во животот сте ги слушнале песните „Wonderful Tonight“ на Ерик Клептон, „Layla“ на групата „Дерек и Доминос“ и песната „Something“ на „Битлси....
Лајфстајл Музика Слајдер

Музички времеплов: Последниот настап на Елвис Присли, кралот на рок музиката

Еспресо
Кралот на рок музиката, Елвис Присли генерациите го помнат по заводливата насмевка и фантастичниот звук на музиката, кој остави белег на наредните музички правци. Повозрасните...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика Слајдер

Дали сте ги забележале? Ова се некои од најпознатите грешки во легендарните песни

Еспресо
Снимањето во стидио е комплициран и напорен процес и многу работи се случуваат непредвидено. Токму затоа многу музичари се принудени повеќепати да преснимуваат за да...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика Слајдер

Бијонсе објави нова песна на годишнината од укинувањето на ропството во САД: Слушнете ја „Black Parade“

Еспресо
Новата песна „Black Parade“ Бијонсе ја објави на 19 јуни, кога во САД се обележува важен ден за еманципација на Афроамериканците. Популарната Бијонсе ја издала...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Музика

Плагијатите на Бреговиќ: Во мојата музика секогаш ќе се најде нешто и од старата волна

Еспресо
Пред петнаесетина години францускиот музичар Енрико Масијас наводно го тужел Горан Бреговиќ, тврдејќи дека Бреговиќ во филмот „Arizona Dream“ на Емир Кустурица ја искористил неговата...
Ви Препорачуваме Музика Свет Сцена

Најголемите хитови на Френк Синатра: Вонвременскиот пејач кој не знаел да чита музика!

Еспресо
Френк Синатра по многу работи бил пред своето време. Во неговиот живот ги освоил сите најпрестижни музички награди и филмски признанија, продал преку 150 милиони...