Категорија: Култура

Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Француски шмек и балкански мелос со „Ана Кап, Џијан Емин и Гудачи“

Васко Спасоски
Оваа сабота, на 29 февруари во Камерната сала на Филхармонија во 20 ч., концерт ќе има извонредното француско трио „Ана Кап“, заедно со македонскиот диригент...
Култура Лајфстајл

Еден од најпродаваните писатели од Србија, А.Т. ќе промовира книги во Скопје!

Васко Спасоски
Авторот на најпродаваниот бестселер на белградскиот саем за книги во 2014 Андрија Терзиќ, кој се потпишува само како – А.Т. на 22 февруари доаѓа во...
Ви Препорачуваме Кино Култура Лајфстајл

Атиџе ѝ ја предвиде иднината гледајќи ѝ на кафе на Сара Џесика Паркер

Еспресо
До победата на филмот на Санденс пред една година, Атиџе Муратова која во недела ќе присуствува на Оскарите, живееше во земјена колиба без струја и...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Сликата на Грос „Хитлер во пеколот“ е прикажана во Берлин! (ФОТО)

Еспресо
Сликата од 1944 година од германскиот сликар Џорџ Грос, на која нацистичкиот лидер Адолф Хитлер е прикажан како библиската личност Каин, денес е изложена во...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Паника во светот на уметноста: Украдени вредни скулптури на Салвадор Дали од галерија во Стокхолм

Еспресо
Бронзени скулптури од надреалистичкиот уметник Салвадор Дали се украдени рано утринава од галеријата Колер во Стокхолм, кога крадци ја разбиле вратата, ги земале уметнините на...
Ви Препорачуваме Кино Култура Лајфстајл

Стивен Кинг со тешки обвиненија: Доделувањето на Оскарите е местенка!

Еспресо
Славниот писател Стивен Кинг ги повлече своите контроверзни коментари за различностите и церомонијата за доделување на Оскари. Во подолг есеј кој го напиша за „Вашингтон...
Ви Препорачуваме Дома Култура Лајфстајл Сцена

Котевска: Да појасниме, не стојам јас до Леонардо ди Каприо, тој стои до мене (ФОТО)

Еспресо
Режисерката на „Медена земја“, Тамара Котевска за фотографијата каде се гледа како стои до филмската ѕвезда Леонардо ди Каприо изјави дека тој стои до неа,...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Брајант и Коелјо заедно пишувале книга за децa: Кога слушнал дека загинал, писателот решил сѐ да избрише

Еспресо
Славниот кошаркар кој загина во сообраќајна несреќа во Лос Анџелес, Коби Брајант, заедно со славниот писател Пауло Коелјо работеле на заедничка книга за деца, но...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл Филм и ТВ

ОСКАРИ: Историјата на модата на Оскарите преку 10 креации (ФОТО/ВИДЕО)

Васко Спасоски
Веќе деведесет години, Ноќта на Оскарите – покрај филмовите во конкуренција – е синоним за дизајнерските креации што ги носат ѕвездите во таа важна вечер....
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

„Врба“ на фестивалска турнеја во Европа и САД (ФОТО)

Васко Спасоски
Најгледаниот филм во Македонија, „Врба“ на Милчо Манчевски, ја продолжува фестивалската турнеја со прикажување на уште четири познати европски и светски фестивали, ФЕСТ во Белград,...