Категорија: Кујна

Кујна Слајдер

Вкусови што се памтат: Грчка кујна – Галотопита (РЕЦЕПТ)

Еспресо
Многу риба, морски плодови, суфлаки, фета сирење, грчка пита и многу слатки десерти ја карактеризираат грчката кујна. Свежите производи, употребата на ароматизирани растенија и зачини,...
Кујна Слајдер

Вкусови што се памтат: Руска кујна – Руски компир со ракчиња (РЕЦЕПТ)

Милена Ризовска
Кога ќе се спомне руска кујна нешто што прво ви доаѓа на ум е руската салата која е особено популарна во овој период. Типично за...
Ви Препорачуваме Кујна Слајдер

Најмоќниот домашен лек за сувата кашлица – Шолја топло млеко со уште неколку додатоци ќе го реши вашиот проблем!

Еспресо
Овој народен лек можат да го користат и децата… Кашлицата е грчевита контракција на мускулите, која може да се излекува со народен лек. Доколку во...
Кујна Слајдер

Летна старинска супа

Еспресо
Состојки: 350 грама компир50 грама путер1 главица лук1 тиквичка100 грама листови од блитва1 коцка зеленчукова супасол и црн бибер Подготовка: Потребниот зеленчук за подготовка на...
Кујна

Ќе ви ги задоволи сетилата: Пикантна пилешка супа

Еспресо
Состојки: 250 грама пилешко месонеколку чешниња лук1 главица кромид50 грама масло за јадење1 лута зелена пиперка1 доматсол100 милилитри слатка павлака2 жолчки Подготовка: Во тенџере ставете...
Кујна Слајдер

Овој викенд заблажете се со вкусната и лесна – Цимет торта

Еспресо
Погледнете како да ја подготвите оваа брза и вкусна цимет тортичка… Состојки: 5 јајца 300 грама кафеав шеќер 1 ванилин шеќер 100 милилитри јогурт 2 лажици масло 300...
Кујна Слајдер

Нема да можете да им одолеете на овие прекрасни мафини со само четири состојки! (ВИДЕО)

Еспресо
Како и многу обожаватели на вкусни десерти, веројатно не сакате да поминувате часови подготвувајќи ги за време на летото. Ова е причината зошто во последниве...
Кујна Слајдер

Направете си ги денес – Брзи колачиња со мед и цимет

Еспресо
Мала, но вкусна радост за целото семејство… Состојки: 200 грама брашно 250 грама шеќер 2 јајца 2 супени лажици мед малку цимет 1 прашок за...
Кујна Слајдер

Морате да го пробате – Направете си за денес превкусен тарт со спанаќ

Еспресо
Израдувајте ги домашните денес со овој превкусен тарт со спанаќ, верувајте, морате да го пробате… Состојки: За тесто: 150 милилитри масло за јадење 5 лажици вода малку...
MacedonianAlbanianBulgarian