Категорија: Дестинации

Ви Препорачуваме Дестинации Лајфстајл

Најскапи градови за живот во светот во 2020 година

Еспресо
Глобалната економска слика може да биде сосема поинаква следната година, но што се однесува за оваа 2020 година, најскапите градови за живот во светот заземаа...
Ви Препорачуваме Дестинации Лајфстајл

Осмо светско чудо: Црква во Етиопија која се наоѓа под земјата! (ФОТО)

Еспресо
На ова подрачје има вкупно 11 цркви, околу кои има големи карпи, а кои се наоѓаат на листата на Унеско и се сметаат за Светско...
Ви Препорачуваме Дестинации Лајфстајл

Европа во изолација: Пусти улици во Скопје, Барселона, Белград, Париз, Лондон, Рим… (ФОТО)

Еспресо
Изолацијата поради коронавирусот направи некои од најпрометните европски улици да станат пусти, а еве како изгледаат Скопје, Белград, Загреб, Лондон, Париз, Будимпешта, Рим…    ...
Ви Препорачуваме Дестинации Лајфстајл

Храброста се исплаќа: Оваа жичара нуди прекрасен поглед од повеќе од 1.800 метри! (ФОТО)

Еспресо
Дали некогаш сте слушнале за Кабрио? Станува збор за жичара со отворен кров која вози до 1849 метри висок врв на планината Штанзерхорн во Швајцарија,...
Ви Препорачуваме Дестинации Лајфстајл

Рај за авантуристите: Ова е најубавиот природен базен на светот! (ФОТО)

Еспресо
Преубава вегетација, корални гребени и активни вулкани се некои од работите кои го прават ова место нереално. На јужниот брег од вулканскиот остров Упола, на...
Ви Препорачуваме Дестинации Лајфстајл

Ја поврзуваат со Марс: „Крвавата река“ е чудесна, но и опасна (ФОТО)

Еспресо
Реката Тинто во Шпанија не е само една од реките на површината на нашата планета. Таа се поврзува со зачетокот на бронзеното и бакарното доба,...
Ви Препорачуваме Дестинации Лајфстајл

Земја каде важат необични правила: Овие работи можете да ги видите само во Јапонија! (ФОТО)

Еспресо
Кој и да ја посети оваа земја ќе пронајде многу работи кои не се вообичаени… Ви претставуваме неколку интересни факти за земјата каде изгрева сонцето...
Ви Препорачуваме Дестинации Лајфстајл

Нов тренд на Малдивите: Спиење на кревети кои лебдат над океанот! (ФОТО)

Еспресо
Гостите во хотел на Малдиви спијат на мрежи над океанот и под ѕвезденото небо за 325 фунти (околу 350 евра) за ноќ. View this post...
Ви Препорачуваме Дестинации Лајфстајл

Патуваме во Кенија – Погледнете го луксузниот ресорт Laikipia Plateau Segera Resort (FOTO)

Еспресо
Сместен во самото срце на Кенија, во регионот кој е нaречен „Laikipia Plateau Segera“, овој луксузен рај ви ги нуди сите погодности и удобности кои...
Ви Препорачуваме Дестинации Лајфстајл

Патуваме во Австрија – Погледнете ги сите убавини за само 3 минути (ВИДЕО)

Еспресо
По две години снимање, Томас Покестајнер и Питер Јаблоновски создадоа фасцинантно видео кое ја прикажува убавината на нивната земја, Австрија. Видеото наречено „A Taste of...